کابینت بانک
وودی سرویس

مقالات و ترفند های صنایع چوب

مزیت های استفاده از دوبل چوبی

مزیت های استفاده از دوبل چوبی:

اتصالات با دوبل های چوبی به عنوان یک تکنیک در صنعت چوب مورد استفاده قرار می گیرند.  این تکنیک به این صورت است که دو تکه چوب به همراه یک پین و یا دوبل چوبی به هم متصل می شوند.

برای برقراری این اتصالات یک حفره داخل چوب ایجاد می شود که دوبل چوبی داخل ان قرار می گیرد. این روش برای برقراری اتصالات انجام میگیرد به طوری که دیگر نیازی نیست نگران ضعیف بودن اتصالات باشید.

استفاده از دوبل های چوبی بسیار سریع و اسان است.

این دوبل ها باعث می شوند که یک اتصال عالی و بدون اشکال داشته باشیم.

هیچ احتیاجی هم به پیچ ها و پیچ گوشتی و میخ و هر وسیله ی دیگری نیست.

دوبل های چوبی جز قوی ترین نوع اتصالات در صنایع هستند. خصوصا اینکه به صورت تعداد بالا و خطی به کار می روند.

دوبل های چوبی باعث می شوند که اتصالاتی قوی را در خانه بسازید.


 مزیت های استفاده از دوبل چوبی

برای استفاده از دوبل چوبی هیچ ابزاری نیاز نیست!

مزیت های استفاده از دوبل چوبی:با استفاده از دوبل های چوبی دیگر نیاز به پیچ گوشتی میخ  و پیچ ندارید. این باعث می شود که خطر هنگام کار کردن با ابزار و وسایل به صفر برسند. و همچنین این دوبل ها باعث میشود که ظاهر پروژه کامل تر باشد و دیگر هیچ قناسی و تکه های اضافی را در کار حس نکنید.

دوبل چوبی اتصال قوی دارد.

پین های چوبی به داخل حفره ها می روند پس بسیار قوی تر و امن تر از استفاده از چسب و میخ برای برقراری اتصالات می باشند.

 دوبل چوبی به راحتی نصب میشود.

بعد از اینکه تصمیم گرفتید اندازه دوبل چوبیتان به چه مقدار باشد باید حفره ای که دوبل های شما داخل انها قرار می گیرند را حفر کنید. سپس فقط دوبل را داخل حفره قرار داده و سپس دیگر قطعه چوب را به ان نصب کنید و تمام.

به طور معمول دوبل های چوبی در زاویه های 90 درجه و 180 درجه بسیار استفاده می شوند.همچنین دوبل ها در سازه های فلزی و بتنی نیز استفاده می شوند.

معصومه عزیزی / منبع: وودینر، اتصالات صنایع چوب

دوبل چوبی چیست و چه کاربردی دارد


                                                                        

دوبل  چوبی چیست و چه کاربردی دارد :دوبل های چوبی یکی از پر کاربرد ترین قسمت ها در پروژه و کار های صنعت چوب هستند. این دوبل های چوبی یکی از مهمترین وسیله ها و ترکیب ها در زمینه اتصال دو تکه چوب به یکدیگر هستند. دوبل های چوبی را می توان برای اتصال دو تکه تخته ای از چوب را به یکدیگر نیز بکار برد. برای اتصال دادن دو تکه تخته به یکدیگر ابتدا به اندازه قطر دوبل چوبی حفره ای داخل چوب ایجاد می کنند سپس با استفاده از یک قطعه پین چوبی دو تخته را به یکدیگر وصل میکنند.

این عمل باعث میشود که یک اتصال مستحکم بین دو تخته برقرار شود بگونه ای که این اتصال از هر متد و روشی که قبلا استفاده می نمودید، قوی تر خواهد بود. در بسیاری از پروژه ها و کار های صنایع چوب از دوبل های چوبی استفاده می شود. در زیر به چند مورد از استفاده دوبل های چوبی اشاره میکنیم.


دوبل های چوبی یکی از پر کاربرد ترین قسمت ها در پروژه و کار های صنعت چوب هستند. این دوبل های چوبی یکی از مهمترین وسیله ها و ترکیب ها در زمینه اتصال دو تکه چوب به یکدیگر هستند.

مقاومت بسیار بالا دوبل های چوبی

یکی از مزایای استفاده از دوبل های چوبی این است که این دوبل ها وزن خیلی بالایی با توجه به فیزیک ساختاری خود تحمل می کنند. این خاصیت دوبل های چوبی این امکان را به پروژه های صنعت چوب می بخشند که بتوانید مقاومت بسیار بالایی در گوشه ها و تاج های کار ایجاد نمایید. از دوبل های چوبی به این صورت که یک حفره در چوب ایجاد نمایید و سپس یک دوبل چوبه آغشته به چسب را داخل آن حفره قرار دهید میتوانید استفاده کنید. قدرت این دوبل های چوبی با این عمل بسیار بالا می رود که اینکار خود میتواند باعث شود که قدرت ساختاری کل محصول شما به شدت افزایش پیدا کند.

بهترین حالت برای تنظیم و استفاده دوبل های چوبی

بیشتر پروژه هایی که با چوب ساخته می شوند به این مورد نیاز دارند که حنتما در ساخت آنها از چسب و کلمپ ها استفاده گردد. از این روش برای پایدار کردن کل قسمت ها در کنار یکدیگر استفاده میشود. به تنهایی استفاده از چسب و کلمپ ها باعث این موضوع شوند که ناهماهنگی در طول کار بین قطعات ایجاد گردد. گره استفاده از دوبل های چوبی باعث می شود که این اتصالات به خوبی در جای خود قرار بگیرند و دیگر ناهماهنگی ای بوجود نیاید. دوبل های چوبی اتصالات را در جای خود نگه می دارند بدون اینکه مشکلی در جای گیری نادرست قسمت ها به وجود آید.استفاده از دوبل های چوبی این امکان را نیز فراهم میکنند که بتوانید قدرت و پایداری به سازه خود اضافه نمایید. این دوبل ها این امکان را فراهم میکنند که بتوانید در هدف های مختلف و برای استفاده هایی مختلف از این محصولات استفاده کنید مانند سازه هایی که قبلیت چرخیدن و کشیده شدن را دارند. استفاده از دوبل های چوبی در استفاده و بکار گیری بسایر ساده تر و راحت تر هستند از اتصال های دم چلچله ای و این امکان را فراهم میکنند که بتوانید اتصالات قدرتمند تری ایجاد نمایید. از دوبل های چوبی میتواند به عنوان یکی از بهترین جایگزین های اتصالات نام برد که در گذشته استفاده می شدند.

جایگزین هایی مناسب برای اتصالات بیسکوییتی

در بیشتر کارهایی که با چوب انجام می شوند. اتصالات بیسکوییتی بیشترین استفاده را در انجام اتصالات دارند. اما دوبل های چوبی این امکان را دارند که از فضای کمتری استفاده میکنند برای جایگیری، و به همین دلیل استفاده از دوبل های چوبی بسیار بهتر است. از همه مهمتر اینکه این دوبل های چوبی کمتر از بقیه مستعد تورم و باد کردن و از حالت خارج شدن هستند. چیزی که بسیار رایج است در بین اتصالات بیسکوییتی.

معصومه عزیزی / منبع: وودینر، اتصالات صنایع چوب

 

ماشین آلات نجاری

از دیر باز چوب همواره جزء اصلی ترین متریال ها و مواد  مورد استفاده بشر در صنایع مختلف بوده است.

در زمان های دور چوب به طور کلی تمام زندگی بشر را در اختیار داشته، از لوازم غذا خوردن و نوشیدن تا اسباب شکار و جنگ.

کاسه چوبی قدیمی وودینر

ولی به مرور زمان با تولید و پیدا شدن فلزات مختلف، هر بخش زندگی تخصصی تر شده و به همین دلیل چوب هم جایگاه تخصصی خود را پیدا کرده و جایگاه حقیقی خود را پیدا کرده است.

امروزه بیشتر چوب وسیله ای لوکس شده که با قرار گیری در کنار دیگر مواد بیشتر برای دکوراسیون های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

میز چوبی قدیمی

به همین دلیل استفاده از ابزارآلات تخصصی چوب برای اجرای بهتر شدن هرچه بیشتر این مورد کمک می کنند و چون روز به روز سلیقه افراد تغییر پیدا می کند و دقت آنها بیشتر می شود به همین دلیل نیاز به ابزار های دقیق بیشتر احساس می شود.

دیگر چوب در حال حاظر فقط برای درست کردن میز و صندلی مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه به عنوان متریالی شناخته شده که شما می توانید در خیلی از وسایل حتی به عنوان ماده مکمل مورد استفاده قرار می گیرد و باعث یک حس نوستالژیک در افراد و بیننده ها شود.

چوب به خاطر خاصیتی که دارد و مهمترین ویژگی آن یعنی قابل تجزیه شدن و برگشت پذیری به طبیعت خیلی مورد توجه قرار گرفته است و به همین دلیل در بخش های خاصی هم که باید این اصل رعایت شود مورد استفاده قرار می گیرد.

کابینت ممبران وودینر

امروزه با پیشرفت دانش در زمینه ماشین آلات صنایع چوب، شناخت و بررسی این ماشین آلات امری لازم و ضروری است و این ماشین آلات خود به چندین رشته تخصصی در این حوزه تقسیم بندی شده است.

به طور کلی میتوان ماشین آلات نجاری را به دسته بندی های زیر تقسیم بندی کرد:

اره فلکی یا اره نواری

رنده و انواع آن

گنده گی

کم کنی

انواع  cnc

دستگاه های سوراخکاری

اتصالات چوبی

فرز و اور فرز

انواع پرس چوب

0
۱۷ تیر, ۱۳۹۷

پرینتر چوب و MDF

به طور کلی این دست از ماشین آلات یعنی پرینتر چوب و MDF برای چاپ و ایجاد برجستگی و طرح چوب یا افکتهای سینکرونایز و پرینت انواع عکس بر روی سطح چوب و MDF مورد استفاده قرار می گیرند.

هر یک از این عملیات ها بر روی سطح پانل MDF و یا چوب نیازمند یک پرینتر اختصاصی خود است که از نظر فنی کاملا با یکدیگر متفاوت خواهند خواهد بود.

دستگاه پرینتر و جت پرینتر چوب و MDF

مانند تمامی متریال ها، چوب نیز برای خود پرینتر و چاپگر های جداگانه دارد

این بدان معنی نیست که شما با این دستگاه ها بتوانید کار یک خراط یا منبت کار را انجام دهید، بلکه بدین معنی است که شما اگر برای جای خاصی نیاز به یک تصویر و یا سایه روشن داشته باشید می توانید از این سیستم استفاده کنید

دستگاه پرینتر و جت پرینتر چوب و MDF

همانند تمامی دستگاه ها این دستگاه های پرینتر و جت پرینت چوب نیز دارای معایب و مزایا می باشد و این موضوع برای تمنامی مدل ها و مارک ها برقرار است

ولی بطور خلاصه ما سه مدل پرینتر داریم که برای چوب استفاده می شود

انواع دستگاه پرینتر و جت پرینتر چوب و MDF

دستگاه پرینتر و جت پرینتر چوب و MDF

جت پرینت

رول پرینت

پرس پرینت

که هرکدام دارای نوعی خاص کاربری و همچنین قیمت های متفاوت هستند

توصیه می شود برای اطلاعات بیشتر حتما با ما و کارشناسان ما که در این زمینه تخصص دارند تماس گرفته و از مشاوره رایگان آنها استفاده نمایید

دستگاه پرینتر چوب

0
۱۲ تیر, ۱۳۹۷

ایمنی در کوچکترین فضا با سی ان سی لیزر

مدرن ترین تکنولوژی های CNC را حتی برای کارگاه های کوچکتر نیز ارائه شده است. برای نصب دستگاه سی ان سی لیزری فضایی حدود 7.5 متر مکعب نیاز دارید ، حتما با نصب این دستگاه کار با ایمنی بالا انجام می شود و از بروز هرگونه صدمه بر اثر اشعله لیرز جلوگیری می شود

مزایای دستگاه سی ان سی لیزری

 • دید کامل به تمام نقاط دستگاه

 • مانیتور بزرگ

 • مرور وضعیت فوری
 • طراحی درب

سی ان سی لیزر

فضای مورد نیاز کاربر

با قرار گرفتن کاربر در دستگاه سی ان سی لیزری فضای لازم برای انجام عمل تنظیم دستگاه، سوار و پیاده کردن قطعه کار را در اختیار دارد.

مانیتور بزرگ

مانیتور بزرگ و پانل نمای کلی دید مناسبی در تمام مراحل انجام کار در اختیار اپراتور قرار می دهد و به راحتی می تواند تمام مراحل را رصد کند.

مرور وضعیت فوری

سیستم اعلام وضعیت فوری به اپراتور کلیه ی وضعیت فعلی دستگاه را نشان می دهد و به طور کامل قابل مدیریت است.

طراحی متناسب با نیاز درب دستگاه

دستگاه به گونه ای طراحی شده که درب دستگاه  330 cm باز می شود و میتوان قطعه کار را به راحتی روی دستگاه سوار و پیاده کرد.

منبع:تالیفی

 فرشاد خزلی/ وودینر

0
۰۷ خرداد, ۱۳۹۷

انواع لبه چسبان و ویژگی های آنان

با در نظر داشتن انواع لبه چسبان که هر کدام کارایی متفاوتی دارند، انتخاب متناسب با نیاز کاری به یک سری اطلاعات در مورد انواع دستگاه لبه چسبان نیاز دارد که در ادامه با انواع دستگاه لبه چسبان و ویژگی های آنان آشنا خواهید شد:

 • لبه چسبان منحنی
 • لبه چسبان 3 ایستگاه
 • لبه چسبان 4 ایستگاه
 • لبه چسبان 5 ایستگاه
 • لبه چسبان 6 ایستگاه
 • لبه چسبان 7 ایستگاه
 • لبه چسبان 8 ایستگاه
 • لبه چسبان 9 ایستگاه

لبه چسبان منحنی

لبه چسبان صاف و منحنی زن

رعایت ظرافت، زیبایی و استحکام و در عین حال در نظر گرفتن اصول حرفه ای تجارت و کسب و کار در هر صنعتی از جمله صنعت چوب صفحه ای اهمیت حیاتی دارد. در این راستا یکی از این دست نکات، مسئله پوشش برش ها است. در برش های منحنی و زاویه دار شناخت استانداردها و انتخاب یک دستگاه مناسب دارای اهمیت فراوانی است. لبه چسبان های منحنی از نظر کارکرد به 3 دسته اصلی  تقسیم بندی می‌شوند:

 1. لبه چسبان منحنی دستی
 2. لبه چسبان نیمه اتوماتیک
 3. لبه چسبان منحنی زن اتوماتیک

لبه چسبان منحنی دستی

دستگاه های دستی و قابل حمل لبه چسبان میتوانند مجهز به مخزن چسب و قسمت های چسب زنی اتوماتیک می‌باشند. قابلیت این دستگاه در کار با ضخامت های مختلف نوار همواره باید مد نظر قرار گیرد. ظرفیت مخزن چسب و وزن تمام شده این دستگاه اهمیت زیادی دارد.

لبه چسبان نیمه اتوماتیک

در این نمونه از دستگاه منحنی زن نیمه اتوماتیک باید مواردی همچون حداقل و حداکثر عرض و ضخامت نوار و اندازه کار مد نظر قرار گیرد زیرا برای توان موتور بسیار مهم است.همچنین دارای قابلیت هایی همچون اره سر و ته زن، فرز و پولیش از دیگر مشخصه های ان است.

لبه چسبان منحنی زن اتوماتیک

این دستگاه می تواند احتیاجات یک کارگاه چوب را برآورده کند به طور کلی فاکتورهای انتخابی این نوع از دستگاه ها به موارد زیر وابسته است: سرعت تولید، مساحت کارگاه، ابعاد و مقیاس قطعات تولیدی، ضخامت نوار مورد استفاده، ارتفاع نوار مورد استفاده و تعیین تکنولوژی که دستگاه از آن بهره خواهد برد( چسبی باشد یا هوا داغ و یا لیزری).

ویژگی های لبه چسبان منحنی

 • قابلیت لبه چسبانی قطعات صاف و منحنی
 • لبه چسبانی در رنج گسترده قطعه کار با اندازه ها و ضخامت های مختلف
 • دارای کاتر اتوماتیک و پدالی
 • توانایی تغییر سرعت کار

لبه چسبان 3 ایستگاه

این دستگاه مناسب پی وی سی زدن قطعات صاف و یک دست می باشد که به سه بخش کاری چسب زنی،فرز بالا و پایین و پولیش تشکیل شده است.

لبه چسبان 3 ایستگاه

ویژگی های لبه چسبان 3 ایستگاه

 • استفاده از موتور و اجزای الکتریکی بسیار با کیفیت
 • دقت و بهره وری بسیار بالا
 • دارای سه ایستگاه چسب زنی، فرز بالا و پایین، پولیش

لبه چسبان 4 ایستگاه

این محصول نصبت به لبه چسبان 3 ایستگاه 1 ایستگاه بیشتر (متر خوان اتوماتیک) دارد. این ایستگاه متراژی که روی قطعه کار پی وی سی نصب شده است را در اختیار اپراتور قرار می دهد.

لبه چسبان 4 ایستگاه

ویژگی های لبه چسبان 4 ایستگاه

 • استفاده از موتور و اجزای الکتریکی بسیار با کیفیت
 • دقت و بهره وری بالا
 • دارای متر خوان اتوماتیک
 • چسب زنی، فرز بالا و پایین، لیسه، پولیش

لبه چسبان 5 ایستگاه

در این دستگاه علاوه بر عمل چسب زنی، فرز بالا و پایین، لیسه و پولیش آپشن اره سر و ته زن ابتدا و انتهای نوار بین عمل چسب زنی و فرز بالا و پایین قرار گرفته است.

لبه چسبان 5 ایستگاه

ویژگی های لبه چسبان 5 ایستگاه

 • دارای پیش گرمایش قطعه کار
 • دارای سیستم متر خوانی اتوماتیک
 • دارای مکنده سر خورده
 • سرعت نوار زنی تا 12 متر در دقیقه

لبه چسبان 6 ایستگاه

لبه چسبان 6 ایستگاه در دو مدل مختلف وجود دارد که کارایی اصلی به 6 بخش کلی تقسیم می شود:

 1. پیش فرز
 2. چسب زنی
 3. اره سر و ته زن ابتدا و انتهای نوار
 4. فرز بالا و پایین
 5. لیسه
 6. پولیش

لبه چسبان 6 ایستگاه

ویژگی های لبه چسبان 6 ایستگاه

 • استفاده از موتور و اججزای الکتریکی بسیار با کیفیت
 • دقت و بهره وری بسیار بالا
 • دارای متر خوان اتوماتیک با قیمت بسیار مناسب

لبه چسبان 7 ایستگاه

در لبه چسبان 7 ایستگاه یک ایستگاه کاری بیشتر نسبت به لبه چسبان 6 ایستگاه وجود دارد.

فرز پرداخت ابتدا و انتهای دو سر قطعه کار

کار اصلی این ایستگاه انجام عمل فرز و ایجاد سطح صاف در قسمت ابتدایی و انتهایی قطعه کار همراه با دقت بالا است.

لبه چسبان 7 ایستگاه

ویژگی های لبه چسبان 7 ایستگاه

 • استفاده از موتور و اججزای الکتریکیی بسیار با کیفیت
 • دقت و بهره وری بسیار بالا
 • دارای متر خوان اتوماتیک

لبه چسبان 8 ایستگاه

علاوه بر تمامی آپشن هایی که روی لبه چسبان 7 ایستگاه وجود دارد در لبه چسبان 8 ایستگاه برای از بین بردن تیزی گوشه قطعه کار عمل کرنر زنی انجام می شود.

ویژگی های لبه چسبان 8 ایستگاه

 • استفاده از موتور و اجزای الکتریکی بسیار با کیفیت
 • دقت و بهره وری بسیار بالا
 • دارای متر خوان اتوماتیک با قیمت بسیار مناسب
 • دارای 8 ایستگاه کاربردی

لبه چسبان 7 و 8 ایستگاه (فول)

لبه چسبان 9 ایستگاه

در تمامی دستگاه های لبه چسبان میتوان کامل ترین و کاربردی ترین را لبه چسبان 9 ایستگاه نام برد که تمامی کار های مورد نیاز شما روی قطعه کار را انجام می دهد. در این دستگاه علاوه بر تمامی آپشن های 8 ایستگاه، آپشن شیار زنی نیز به این دستگاه اضافه شده است.

ویژگی های لبه چسبان 9 ایستگاه

 • استفاده از موتور و قطعات الکتریکی بسیار با  کیفیت
 • دقت و بازدهی بالا
 • مناسب برای روکش نازک نوار pvc، پانل های چوبی و...
 • دارای متر خوان اتوماتیک با قیمت بسیار مناسب

منبع:تالیفی

 فرشاد خزلی/ وودینر

مشخصات گیره تفنگی

به طور کلی گیره تفنگی به 3 مشخصه تفکیک می شود:

 • مکانیزم ذخیره سازی انرژی

 • دکمه تغییر اندازه سریع
 • مکانیزم آزاد کردن قطعه کار

گیره تفنگی

مکانیزم ذخیره سازی انرژی

کار اصلی این مکانیزم  تحت فشار قرار دادن دو قطعه کار و وارد کردن انرژی لازم برای چسباندن دو قطعه به یکدیگر می باشد که با استفاده از شاسی تعبیه شده در گیره میتوان میزان انرژی وارد شده را تنظیم کرد.

دکمه تغییر اندازه سریع

در گیره تفنگی همانند یک تفنگ نظامی یک ماشه طراحی شده است که با استفاده از آن میتوان سریع و بدون اتلاف وقت تغییر اندازه داد.

مکانیزم آزاد کاردن قطعه کار

در طراحی گیره تفنگی، محلی که از دو طرف به قطعه کار فشار وارد می کند با استفاده از روکش پلاستیکی از بروز هرگونه خط و خش روی قطعه کار جلوگیری می شود و با طراحی یک شاسی آزاد کننده میتوان به صورت انفجاری یا آرام قطعات را از هم جدا کرد.

منبع:تالیفی

 فرشاد خزلی/ وودینر

0
۰۶ خرداد, ۱۳۹۷

طرز استفاده از دستگاه سنباده لرزان

یکی از سریع‌ترین و موثرترین روش ها برای صاف کردن یک صفحه غیر هم سطح استفاده از دستگاه سنباده زنی برای حذف نقاط بلند است. در ادامه مطلب روشی آسان برای شناسایی نقاط غیر هم سطح و نحوه ی درست سنباده زنی با استفاده از دستگاه سنباده لرزان آموزش داده شده است.

استفاده از نور برای پیدا کردن شیب

ابتدا باید نقاطی که سطح بالاتری دارند را شناسایی کنیم. برای انجام این کار یک شئ صاف (خط کش) روی قسمت مورد نظر تنظیم کنید و با استفاده از چراغ نوری را در زیر آن روشن کنید.

نور در مناطقی که سطح پایین تری دارند قابل رویت خواهد بود، حالا می توانید برای علامت گذاری نقاطی که سطح بالاتری دارند از مداد استفاده کنید و علامت گذاری کنید.

روش ساده پیدا کردن ننقاط بلند در هنگام سنباده زنینحوه صحیح کار کردن با دستگاه سنباده زن لرزانسنباده زنی صحیح با سنباده زن لرزان

نحوه ی سمباده زنی چوب با دستگاه

 بعد از علامت‌گذاری نقاط بلند (اگر نوار سنباده زن صاف شده و کارایی اولیه را ندارد حتما آن را تعویض کنید تا نتیجه مطلوب و مورد نیاز خود را کسب کنید) دستگاه سنباده زن را روی قطعه کار قرار دهید و برای از بین بردن نقاطی که سطح بلند تری دارند، سنباده زن را به عقب و جلو روی علامت‌هایی که با مداد مشخص کرده اید در جهت رگه های چوب راهنمایی کنید. از این طریق نوار سنباده روی دستگاه سنباده زن به چرخش در می آید و روی نقاط بلند شروع به حرکت می کند و به سرعت تمامی نقاط را هم سطح می کند.

اگر چه اعمال فشار رو به پایین وسوسه کننده است، اما اجازه دهید دستگاه سنباده زن با وزن خود این کار را انجام دهد و از اعمال هرگونه فشار به دستگاه خودداری کنید. دقت کنید که سنباده زن را صاف نگه دارید و در تمام مدت حرکت کنید. هنگامی که تمام علامت‌ گذاری ها از بین رفت، سنباده زن را خاموش کنید و با استفاده از یک شئ صاف و نور دوباره پیشرفت خود را بررسی کنید.

وودینر/ فرشاد خزلی

اگر بین تیغه های تیغ سی ان سی (CNC) دائم براده چوب جمع می شود چه کنیم؟

در هنگام کار با دستگاه های سی ان سی و تیغه CNC اکثر صنایع چوبی ها با این مشکل روبرو شده اند که هنگام برش قطعه ای از کار توسط تیغ سی ان سی های V شکل، براده چوب در بین لبه های V شکل تیغ های سی ان سی گیر کرده و اکثرا موجب داغ شدن قطعه و در اصطلاح انگلیسی Jamming می شوند. البته در بیشتر مواقع اتفاقی که رخ می دهد این است که فشار زیادی به استپ موتور و یا روتری که در حال استفاده از این تیغ سی ان سی ها هستند وارد می شود که این خود نه تنها برای خود تیغ آسیب رسان است بلکه برای دستگاه های استفاده کننده از تیغ ها نیز بسیار مضر است. گاها دیده شده بخاطر تیغ سی ان سی کم قیمت کالیبراسیون و حتی موتور محرک دستگاه های استفاده کننده از این تیغ ها که شامل اور فرز ها و استپ موتور ها می شود به هم ریخته و از بین رفته اند. این خود باعث بوجود آمدن هزینه هایی گزاف در صنعت چوب می شود و این دستگاه ها در بهترین حالت نیاز به سرویس پیدا می کنند و در بدترین حالت ممکن است که نیاز به تعویض موتور داشته باشند.

clogged wood bits

راه حل تعمیر تیغ های CNC

این اتفاق که الیاف در بین تیغه ها گیر کند اکثر اوقات پیش می آید و پس از بررسی به این نتیجه رسیدیم که دهانه خروجی تیغ CNC در خصوص خارج کردن اضافات، تراشه ها و الیاف باقی مانده در هنگام تراش ناتوان است، اگر برای شماهم اتفاق افتاده است که تکه ها و الیاف چوب بین تیغه های تیغ سی ان سی دستگاهی که از آن استفاده می کنید گیر کرده است میتوانید با استفاده از یک سمباده تخت لبه های بالایی و یا همان دهانه خروجی قسمت باربرداری تیغ رو کمی بتراشید تا براده ها و الیاف بتوانند به راحتی از این قسمت خارج گردد و دیگر در این قسمت براده ای باقی نماند. البته باید به این نکته توجه کنید که هنگام تراش دادن و یا سمباده زنی دهانه خروجی ابتدا به لبه تیغه ها آسیب وارد نکنید و پس از آن توجه فرمایید که به اندازه ای سمباده بزنید که فقط دهانه خروجی کارگیر کمی زاویه دار شود یعنی اینگونه نباشد که مقدار زیادی از سطح تیغ را بردارید و به بدنه تیغ آسیب وارد کرده و از استحکام تیغ سی ان سی کاهش نیابد. برای اجرای این ترفند شما میتوانید مطابق شکل زیر عمل کنید:

clogged foresters bits

برای چه دستگاهایی می توان از تکنیک بازکردن دهانه کارگیر خروجی تیغ های سی ان سی استفاده کرد؟

شما از این تکنیک می توانید برای بهتر کردن عملکرد تیغ های سی ان سی در دستگاه های سی ان سی میزی در ابعاد مختلف و همچنین دستگاه های اور فرز دستی و یا میز های اور فرز استفاده کنید. البته باید توجه داشته باشید که این روش بیشتر در تیغ های CNC دولبه کاربردی است. البته بر روی دیگر انواع تیغ سی ان سی هم می توانید از این روش استفاده کنید اما در هنگام سمباده زنی باید بیشترین دقت در عملکرد را داشت باشید تا به لبه تیغ ها خدشه و یا صدمه ای وارد نشود.

تیغ سی ان سی - CNC

ابزار سی ان سی - CNC Tools

منبع:تالیفی

 سجاد خدایاری/وودینر

عضو کانال تلگرام وودینر شوید
نرم افزار اندروید وودینر
کانال تلگرام وودی شاپ